“Wstrzymał Słońce, ruszył Ziemię, polskie go wydało plemię”.

Żółte tło, Kopernik, tekst

Miasto Kraków wraz z Teatrem KTO zapraszają 9 września o godz. 17.00 na barwne, mobilne, plenerowe widowisko teatralne pełne tańca, muzyki i akrobacji, organizowane z okazji 550. rocznicy urodzin Mikołaja Kopernika oraz 45. rocznicy wpisania Krakowa na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

TRASA:
Brama Floriańska – Ulica Floriańska – Rynek Główny – Ratusz na Rynku Głównym

Do udziału w wydarzeniu zachęca Jerzy Zoń, reżyser i dyrektor Teatru KTO:

W “Pochodzie kopernikańskim” znajdzie się wszystko to czym życie od zawsze nas obdarza. Będzie to mobilne przedstawienie, rodzaj wielkiej parady, podczas której zderzymy dwie jakości estetyczne i mentalne. Pokażemy świat nauki, potrzebę dążenia do marzeń oraz codzienny świat zwykłego człowieka. Spektakl zobaczy nawet kilkanaście tysięcy osób, dlatego zależy mi, aby dzięki środkom teatralnym nakreślić i osadzić w epoce, w której żył postać polskiego geniusza – Mikołaja Kopernika.

W widowisku weźmie udział niemal 200 wykonawców – aktorzy, tancerze, muzycy, szczudlarze oraz statyści – ze specjalnym udziałem Compagnie Tac O Tac – francuskich mistrzów akrobatyki na szczudłach. Przy akompaniamencie perkusistów grających na wielkich, 200 litrowych beczkach, widzowie zobaczyć będą mogli mobilne mansjony teatralne. W “Pochodzie kopernikańskim” zaprezentowane zostaną różnego rodzaju pełne dowcipu sceny oddające klimat XIV i XV-wieku, napisane przez krakowskiego poetę i satyryka Bronisława Maja. Pojawi się cyrulik, smok wawelski i dziewice, czarownice oraz… Kopernik i gwiazdy. Całość będzie mieć zaskakujący finał z Wieżą Ratuszową w tle.

W programie m.in.: parada prowadzona przez szczudlarzy-akrobatów, sceny rodzajowe i improwizacje w duchu średniowiecznego Krakowa, artyści w strojach historycznych epoki Mikołaja Kopernika (m.in. profesorowie, mieszczanie, wieśniacy, dziewki, żebracy, połykacze ognia, żacy czy bębniści).

I choćby mi wydarli z piersi serce, duszę –

Na zawsze – wstrzymać Słońce, ruszyć Ziemię muszę!

Bronisław Maj Pochód kopernikański

scenariusz „Pochodu kopernikańskiego”: Bronisław Maj i Jerzy Zoń
reżyseria: Jerzy Zoń
scenografia i kostiumy: Joanna Jaśko-Sroka
muzyka: Janusz Grzywacz
produkcja: Sebastian Godula, Urszula Swałtek

Poprzez uczestnictwo w wydarzeniu pragniemy wspólnie poszerzać świadomość na temat cennych zabytków naszego Miasta i jego tradycji, a także przenieść się na chwilę w czasie dzięki inspirującej postaci Mikołaja Kopernika.

0 replies on ““Wstrzymał Słońce, ruszył Ziemię, polskie go wydało plemię”.”