Z roku na rok produkujemy coraz więcej śmieci. Niestety ma to zdecydowanie negatywny wpływ na nasze środowisko i naszą planetę. Ogromne ilości plastiku pływają w morzach i oceanach tworząc wyspy wielokrotnie większe od Polski. Bardzo często odpady te trafiają również na nasze stoły w wyłowionych z akwenów rybach. Czas rozkładu plastiku wynosi kilkaset lat, co znaczy, że od momentu jego wymyślenia jeszcze żadna plastikowa rzecz nie uległa rozkładowi, a produkujemy ich z roku na rok coraz więcej.
W trosce o środowisko i nasze zdrowie musimy jak najszybciej podjąć działania. Podczas sesji 10 kwietnia 2019 roku Rada Miasta Krakowa przyjęła przygotowany przeze mnie projekt uchwały “Kraków bez plastiku”. Zakłada on m.in. wyeliminowanie z użycia w Urzędzie Miasta Krakowa jednorazowych naczyń, sztućców i słomek oraz stosowanie w jednostkach miejskich papieru makulaturowego do drukarek.
To jednak nie wystarczy. Musimy działać wszyscy! Dlatego zachęcamy Państwa do włączenia się w tą akcję i podjęcia kroków w celu ograniczenia zużycia plastiku oraz produkcji śmieci. Poniżej 10 porad jak można zacząć i w dość prosty sposób zmienić swoje nawyki dla dobra naszej planety. Bieżące informacje o działaniach znajdziecie Państwo na stronie www.krakowbezplastiku.pl
- Pij wodę z kranu korzystając z bidonów lub kubków wielokrotnego użytku.
- Na zakupy bierz ze sobą bawełnianą torbę, nie używaj plastikowych torebek ani siatek.
- Nie używaj jednorazowych plastikowych sztućców i talerzyków.
- Kupuj produkty w opakowaniach szklanych lub metalowych.
- Kupuj produkty w zbiorczych opakowaniach.
- Kupuj odzież z naturalnych materiałów.
- Jedzenie na wynos pakuj do własnych pojemników.
- Nie używaj plastikowych słomek do napojów.
- Wybieraj zabawki z naturalnych materiałów.
- Unikaj kosmetyków ze sztucznymi składnikami.
Aleksander Miszalski
Radny Miasta Krakowa