Powstanie niespełnionych nadziei – 1863

Przypadająca w tym roku 150.rocznica wybuchu Powstania Styczniowego jest czczona na różne sposoby. Zarówno na skalę ogólnopolską jak i w małych lokalnych społecznościach.

W ten cykl obchodów wpisuje się również wystawa zorganizowana w Gimnazjum nr 5 i XXIV Liceum Ogólnokształcącym w Krakowie. Wystawę pod tytułem „Powstanie niespełnionych nadziei – 1863” przygotowała młodzież, przynosząc okolicznościowe pamiątki lub wykonując dekoracje. Zgromadzone eksponaty zostały uporządkowane pod względem tematycznym i merytorycznym przez panią Dorotę Kirczuk-Szymańską, natomiast nad stroną plastyczną ekspozycji czuwała pani Małgorzata Ratajczak –Kostuch. Wystawa cieszyła się bardzo dużą popularnością wśród młodzieży, rodziców, pracowników szkoły i zaproszonych gości. W związku z tym dzięki pomocy Centrum Młodzieży im. dra. H. Jordana, Małopolskiego Centrum Edukacji „MEC” ekspozycja była prezentowana od 12.lutego b.r. poza murami macierzystej szkoły w następujących placówkach oświatowych Krakowa: Szkole Podstawowej nr 4, Szkole Podstawowej nr 10 i Gimnazjum nr VI, Szkole Podstawowej nr 2, Domu Harcerza przy ul. Lotniczej 1, Szkole Podstawowej nr 114. Obecnie wystawę można obejrzeć (do 6.czerwca) w Szkole Podstawowej nr 95. Organizatorzy planują jeszcze do końca roku szkolnego odwiedzić z wystawą Zespół Szkół Ogólnokształcących nr 9 i Szkołę Podstawową nr 64.

Na uwagę zasługuje fakt, że prawie w każdej z wymienionych szkół wystawa była prezentowana w trakcie dni otwartych, dodatkowo w SP. nr 4 wystawę odwiedzili uczestnicy konferencji dziennikarskiej wraz z panią Anną Okońską –Walkowicz Zastępcą Prezydenta Krakowa ds. Edukacji i Spraw Społecznych.

Natomiast dzięki zaprezentowaniu wystawy w Młodzieżowym Domu Kultury przy ul. Lotniczej 1, wystawę obejrzała nie tylko młodzież szkolna, ale grono zwiedzających powiększyło się o szeroko rozumiane środowisko lokalne: mieszkańców osiedla, organizacje kombatanckie, stowarzyszenia i fundacje.

Organizatorzy chcieliby podziękować księdzu Zygmuntowi Koskowi, proboszczowi Parafii Miłosierdzia Bożego, za zachęcenie parafian do obejrzenia wystawy.

Autorzy wystawy otrzymali również zaproszenie do zaprezentowania ekspozycji w Domu Kultury Podgórze. Termin wystawy na Podgórzu jest przewidziany na początek roku szkolnego 2013/2014.

Dzięki temu przez cały rok 2013, ogłoszony rokiem Powstania Styczniowego, będzie można przypominać współcześnie żyjącym pokoleniom o bohaterskim zrywie naszych przodków.

Mamy nadzieję, że walka powstańców zapadnie na dłużej w sercach i pamięci zwiedzających.

 

Dorota Kirczuk-Szymańska
Zespół Szkół Ogólnokształcących nr 11 im. Jana Pawła II
0 replies on “Powstanie niespełnionych nadziei – 1863”