Trzej Królowie zawitają do Krakowa

Już w najbliższy wtorek (6 stycznia) ulicami Krakowa po raz kolejny przejdzie Orszak Trzech Króli. Jego uczestnicy wyruszą z trzech miejsc: z Wawelu, pl. Sikorskiego i pl. Matejki. Początek godz. 11:00. Patronat nad wydarzeniem objął Prezydent Miasta Krakowa Jacek Majchrowski. Na zakończenie Orszaku (ok. godz. 12:00) na Rynku Głównym zaprezentowany zostanie hymn Światowych Dni Młodzieży, które w 2016 r. odbędą się w Krakowie.

Każdy z orszaków będzie prowadzony przez króla symbolizującego jeden z trzech kontynentów. Monarchowie przejdą w asyście swoich dworów – kilkuset małych rycerzy i dwórek, których role odtwarzać będą uczniowie krakowskich szkół. Straż orszaku będą stanowić ojcowie dzieci w przebraniach pasterzy.

Orszak zielony – symbolizujący kontynent azjatycki będzie się zbierał i wyruszy z nowego miejsca – placu Sikorskiego. Tradycyjnie dalekowschodnim akcentem będzie dźwięk gongów, a wśród pielgrzymów będzie harcował Lajkonik. Zbiórka o godz. 11:00. Przed wyruszeniem można wziąć udział w mszy w kościele Sercanek lub kolegiacie św. Anny (oba nabożeństwa rozpoczynają się o godz. 10:00). Trasa orszaku będzie prowadzić ul. Garncarską, Studencką, do kościoła św. Anny i przed nim skręci na Planty, następnie ul. Szewską Orszak wejdzie na Rynek Główny.

Orszak czerwony – europejski przejdzie jak w ubiegłych latach trasą z Wawelu, ulicami Droga do Zamku i Grodzką. Po mszy św. w Katedrze Wawelskiej (rozpoczęcie o godz. 10:00) ks. kardynał Stanisław Dziwisz powita króla i jego orszak (ok. godz. 11:00), a potem jako gospodarz miejsca poprowadzi monarchę za gwiazdą do Stajenki. Śpiew będzie prowadzić Zespół Pieśni i Tańca „Krakowiacy”.

Orszak niebieski – afrykański wyruszy z Placu Matejki (godz. 11:00) i przejdzie ulicą Floriańska na Rynek Główny. Tradycyjnie ten orszak ma charakter misyjny. Przed wyruszeniem można wziąć udział w mszy św. w kościele św. Floriana (godz. 9:30).

Dzień Objawienia Pańskiego nazywane w Polsce Świętem Trzech Króli, stanowi ważny punkt w kalendarzu liturgicznym – należy do jednych z pierwszych świąt, które ustanowił Kościół (III wiek w Kościele Wschodnim oraz IV wiek w Kościele Zachodnim). Święto zamyka cykl świąteczny Bożego Narodzenia. Wspominane jest wówczas wydarzenie opisane w Ewangelii Mateusza, w którym Mędrcy ze Wschodu nazywani również Królami lub Magami (w VIII wieku nadano im imiona Kacper, Melchior i Baltazar), wyruszyli do Betlejem, by pokłonić się Nowonarodzonemu Jezusowi. Prowadzeni przez betlejemską gwiazdę, przynieśli Małemu Dzieciątku drogocenne dary: mirrę, złoto i kadzidło.

Od stuleci Święto Trzech Króli nieodmiennie wiąże się z tradycją wystawiania jasełek oraz tzw. widowisk herodowych. W Polsce jasełka, czyli „przedstawienia o Bożym Narodzeniu” wystawia się od kilkuset lat. Orszak Trzech Króli jest bezpośrednim nawiązaniem do tradycji wystawiania jasełek ulicznych.

Organizatorem wydarzenia w Krakowie jest Fundacja Kacpra. Melchiora i Baltazara. Dodatkowe informacje o Orszaku w Krakowie są dostępne na stronie: http://krakow.orszak.org/.

6 stycznia (wtorek) podczas zakończenia Orszaku Trzech Króli w Krakowie (ok. godz. 12:00) odbędzie się prapremiera oficjalnego hymnu ŚDM Kraków 2016. Autorem słów i muzyki kompozycji jest Jakub Blycharz. Dodatkowe informacje są dostępne na stronie: www.krakow2016.com.

 

Tekst i foto: www.krakow.pl

0 replies on “Trzej Królowie zawitają do Krakowa”