W marcu pożyczymy miejski rower

KMKbikeZarząd Infrastruktury Komunalnej i Transportu wybrał operatora dla systemu KMKBike. Sieć miejskich wypożyczalni zacznie działać w marcu. W ogłoszonym przez ZIKiT przetargu najlepsza okazała się oferta złożona przez firmę SmartBikes. Umowa zostanie podpisana w przyszłym tygodniu, a system zacznie działać około połowy marca.

Tegoroczną nowością będzie integracja z systemem miejskich rowerów Krakowskiej Karty Miejskiej. Zgodnie z planem nastąpi to najpóźniej do 1 maja. Użytkownicy, którzy korzystający z rowerów za pomocą KKM będą rozliczani według innego, preferencyjnego cennika. Będą mieli na przykład wydłużony czas darmowego wypożyczenia rowerów.

Przypomnijmy, że ubiegły rok był rekordowy dla miejskich wypożyczalni rowerów. W KMKBike zarejestrowanych jest ponad 30 tys. stałych użytkowników, a w poprzednim sezonie jednoślady wypożyczano ponad 300 tys. razy.

Obecnie KMKBike składa się z 34 stacji rowerowych i 300 jednośladów. W kolejnych latach system będzie rozbudowywany. Docelowo, w 2018 roku ma być 150 stacji rozsianych po całym Krakowie i 2 tys. rowerów.

Warto pamiętać, że Kraków był pierwszym polskim miastem, które uruchomiło już w 2008 roku system miejskich wypożyczalni BikeOne. Był to projekt pilotażowy realizowany w ramach unijnego programu Caravel/Civitas II. To na doświadczeniach Krakowa uczyły się inne duże miasta, które uruchamiały w kolejnych latach systemy miejskich wypożyczalni jednośladów.

Tekst i foto: www.krakow.pl

0 replies on “W marcu pożyczymy miejski rower”