Dzień Otwarty Magistratu już w niedzielę!

Dzien Otwarty MagistratuTegoroczny Dzień Otwarty Magistratu poświęcony będzie dwóm doniosłym wydarzeniom – 25-leciu odrodzenia samorządu terytorialnego oraz 100-leciu połączenia Podgórza z Krakowem.

Krakowianie przywykli już, że na początku czerwca krakowski Magistrat na pl. Wszystkich Świętych 3–4 otwiera swoje podwoje i zaprasza wszystkich, którzy chcą zobaczyć najpiękniejszą w Polsce Salę Obrad Rady Miasta czy gabinety, w których na co dzień urzędują prezydent i przewodniczący Rady. Tegoroczna, piętnasta edycja Dnia Otwartego Magistratu, odbędzie się 7 czerwca (niedziela). Inauguracja połączona z prezentacją oryginalnych materiałów archiwalnych dotyczących miasta Podgórza, jego powstania i połączenia z Krakowem, rozpocznie się o godz. 10.00.
Z okazji przypadającej w tym roku 25. rocznicy odrodzenia samorządu terytorialnego nie zabraknie akcentów związanych z tym wydarzeniem. Zapraszamy do udziału w grze poszukiwawczo-odkrywczej „Magistrackie Tajemnice” – chętni do udziału w grze (2–5-osobowe patrole rodzinne lub towarzyskie) zbierają się pod sceną, gdzie otrzymają pakiety startowe zezwalające na wejście do budynku magistratu i plan z zaznaczonymi miejscami gry. Zabawa będzie realizowana w dwóch turach: o godz. 10.30 i 14.30. Przewidziany czas jej trwania to półtorej godziny.

Historycznym wydarzeniom ostatnich 25 lat poświęcony będzie też „Spacer po dziejach krakowskiego samorządu, czyli od trzech zasadźców do prezydenta Jacka Majchrowskiego”, czyli zwiedzanie magistratu z przewodnikiem. Każdy, kto chce zajrzeć w zakamarki Pałacu Wielopolskich, powinien pojawić się przy recepcji w holu głównym budynku o godz. 11.00 lub 13.00 – przewidziano dwie tury zwiedzania.

W tym roku świętujemy także 100. rocznicę połączenia Podgórza z Krakowem i również to wydarzenie zostanie upamiętnione podczas Dnia Otwartego Magistratu. Dzięki Archiwum Narodowemu w Krakowie będzie okazja do obejrzenia oryginalnych materiałów archiwalnych, m.in. uchwał ws. połączenia miast z 1913 r., dokumentu z 1785 r., w którym Józef II, cesarz rzymski podnosi Podgórze do rangi miasta, czy też dowód nadania Podgórzu nowego herbu – z 1808 r. 7 czerwca w holu kamiennym będzie można także zwiedzić autorską wystawę Barbary Radziszewskiej „Dokąd prowadzi kładka Bernatka”, a na pl. Wszystkich Świętych, wzdłuż Pawilonu Wyspiańskiego, wystawę plenerową „Miasto nowoczesne. Z dziejów Wolnego Królewskiego miasta Podgórza 1784–1915″. Z kolei w foyer Sali Obrad RMK odbędzie się pokonkursowa wystawa plastyczna „Podgórze zawsze na górze”.
Nie zabraknie tego dnia tradycyjnych już punktów programu – w Sali Obrad RMK swój finał znajdzie projekt edukacyjny „Uczeń – obywatel” i odbędzie się uroczysta sesja Młodzieżowej Rady Krakowa połączona z wręczeniem nagród laureatom konkursów o samorządzie krakowskim. W salach Lea, Kupieckiej i Portretowej prezentować się będą krakowskie dzielnice, a w sali Dietla będzie można zapoznać się z działalnością Krakowskiego Holdingu Komunalnego SA oraz Wydziału Gospodarki Komunalnej, EDF Polska oraz Politechniki Krakowskiej. Na dziedzińcu najmłodsi będą mogli wziąć udział w plenerze plastycznym „Magistracki portret”, a dorośli sprawdzą, w jakim stopniu są obywatelami idealnymi według kryteriów z różnych czasów historycznych.

Przez cały dzień czas umilać będą tańcem i śpiewem zespoły z krakowskich domów kultury, które prezentować się będą na scenie przed magistratem.

ZOBACZ PROGRAM IMPREZY

Foto: Paweł Krawczyk/krakow.pl

0 replies on “Dzień Otwarty Magistratu już w niedzielę!”