Miejska wypożyczalnia rowerów

Rowery miejskieNie masz własnego roweru, a chciałbyś sprawnie, zdrowo i przyjemnie przemieszczać się jednośladem po mieście? A może posiadasz rower, ale czasem jesteś zmuszony/a zostawić go rano w domu, a potem tego żałujesz? Dojeżdżasz do Krakowa spoza miasta, a chętnie poruszałbyś/łabyś się po nim na rowerze? Odwiedzili Cię znajomi i chcielibyście wspólnie pozwiedzać Kraków „rowerowo” za naprawdę niewielkie pieniądze?

Nareszcie jest już rozwiązanie dla Ciebie- wypożyczalnia rowerów miejskich KMK Bike. 300 rowerów i 34 stacje (mapka stacji poniżej) czekają na nowych i „starych” użytkowników! Operatorem systemu w tym roku jest firma SmartBikes sp. z o.o.

Aby móc korzystać z wypożyczalni wystarczy zarejestrować się na stronie www.kmkbike.pl, doładować swoje konto minimalną kwotą w wysokości 20 zł i cieszyć się cudowną jazdą na bardzo wygodnych i bezpiecznych rowerach. Każdy użytkownik może jednocześnie wypożyczyć dwa rowery! Dane wymagane do rejestracji to: imię, nazwisko, adres zamieszkania/zameldowania i numer telefonu, na który zostanie wysłany indywidualny numer PIN umożliwiający wypożyczenie roweru.

Uwaga: „Warunkiem koniecznym korzystania przez osoby małoletnie z wypożyczonego roweru jest posiadanie ważnej karty rowerowej lub motorowerowej. Osoby, które ukończyły 13 lat, a nie ukończyły 18-go roku życia, są zobowiązane przed zawarciem Umowy do przekazania Operatorowi pisemnej zgody co najmniej jednego z rodziców lub opiekunów prawnych na zawarcie Umowy oraz oświadczenia o przejęciu przez nich odpowiedzialności z tytułu ewentualnych szkód, powstałych w szczególności w związku z niewykonaniem lub nienależytym wykonaniem Umowy oraz pokrywania bieżących zobowiązań określonych w Tabelach Opłat i Kar. W oświadczeniu rodzice lub opiekunowie prawni muszą zobowiązać się do uzupełniania konta małoletniego w Systemie KMK Bike. Zgoda musi być wysłana drogą elektroniczną na adres e-mail bok@kmkbike.pl, oraz pocztą na adres Operatora KMK Bike” (zapis z Regulaminu Krakowskiego Roweru Miejskiego dostępnego na stronie: www.kmkbike.pl).

Użytkownicy korzystający z systemu w poprzednim sezonie muszą utrzymać minimalny stan konta w wysokości 5 zł, a niewykorzystane kwoty z sezonu 2014 zostały uwzględnione w 2015 r.

Koszty korzystania z systemu są naprawdę niewielkie. Każde nowo rozpoczęte 20 min jazdy jest darmowe! Koszty podróży po przekroczeniu tego okresu prezentuje poniższa tabela (opłaty się sumują):

 

Czas wypożyczenia w minutach Wartość opłaty brutto
1-20 minut 0 zł
21- 60 2 zł
61-120 3 zł
121-180 3 zł
Każda kolejna rozpoczęta godzina 4 zł

 

Na podstawie informacji ze strony www.kmkbike.pl

Od 1 maja br. system KMK Bike jest zintegrowany z Krakowską Kartą Miejską, co oznacza, że posiadacze aktywnego biletu KKM mogą nie tylko wypożyczać rower szybciej i łatwiej, ale także podróżować za darmo przez każde nowo rozpoczęte 40 min. Tabelę pozostałych (zredukowanych!) opłat dla użytkowników posiadających aktywny bilet KKM poniżej (opłaty się sumują):

 

 

Czas wypożyczenia w minutach Wartość opłaty brutto
1-40 minut 0 zł
41- 60 1 zł
61-120 2 zł
121-180 2 zł
Każda kolejna rozpoczęta godzina 3 zł

 

Na podstawie informacji ze strony www.kmkbike.pl

Zwrot roweru jest równie łatwy jak jego wypożyczenie. Pojazd należy wstawić w wolny elektrozamek na stacji. Po kilku sekundach dobrze jest sprawdzić, czy zamek się zablokował (trzeba lekko szarpnąć rowerem). Jeśli na stacji nie ma wolnych miejsc, należy przypiąć rower linką do elementu stacji lub innego roweru i nacisnąć ZWROT na stacji. W razie jakichkolwiek problemów wystarczy zadzwonić do Biura Obsługi Klienta KMK Bike.

Biuro Obsługi Klienta KMK Bike zapewnia użytkownikom całodobowy kontakt telefoniczny z operatorem KMK Bike pod numerem 12 616 75 75, a także kontakt poprzez pocztę elektroniczną na adres: bok@kmkbike.pl

Więcej informacji na temat funkcjonowania systemu, mapka stacji oraz regulamin wypożyczalni na stronie www.kmkbike.pl.

Zapraszamy wszystkich do korzystania z miejskiej wypożyczalni rowerów KMK Bike!

Wydział Gospodarki Komunalnej Urzędu Miasta Krakowa realizuje projekt VeloCittà w ramach programu Komisji Europejskiej „Inteligentna Energia dla Europy”. W projekcie udział biorą m.in. cztery miasta europejskie: Kraków, Londyn (dzielnice Southwark i Lambeth), Padwa oraz Szeged. W każdym z nich prowadzone będą kampanie promocyjne na rzecz miejskich samoobsługowych wypożyczalni rowerów. W najbliższych miesiącach wiele będzie się działo w Krakowie! Śledźcie m.in. strony internetowe: www.krakow.pl, www.kmkbike.pl i strony internetowe Dzielnic .

Fot. Wiesław Majka, Urząd Miasta Krakowa

0 replies on “Miejska wypożyczalnia rowerów”