Superścieżka oczami krakowian – wystawa juz czynna

Wystawa na Rondzie MogilskimKilkanaście godzin prac warsztatowych, dwie setki uczestników i dziesiątki pomysłów – to dotychczasowy bilans projektu Superścieżka. Rezultaty warsztatów można oglądać od wczoraj na wystawie wewnątrz Ronda Mogilskiego.

Superścieżka to pierwszy w Krakowie i jeden z pierwszych w Polsce projektów placemakingowych. Głównym założeniem i celem placemakingu jest tworzenie ciekawych miejsc dostępnych dla każdego, zwłaszcza w ramach zagospodarowania terenów trudnych, zaniedbanych czy zniszczonych. Tak niewątpliwie jest z półkilometrowym odcinkiem wzdłuż alei Powstania Warszawskiego, służącym dziś jako trakt tranzytowy dla pracowników czy interesantów okolicznych instytucji. Oddanie tego terenu mieszkańcom leży w interesie wszystkich krakowian.

Wystawa na Rondzie Mogilskim to podsumowanie pięciotygodniowych warsztatów organizowanych przez Fundację Aktywnych Obywateli im. Józefa Dietla. Obejmuje nie tylko wizualizację stworzonych pomysłów, ale także fotoreportaż ze spotkań warsztatowych, pokazujący zaangażowanie ich uczestników. Ekspozycja w Rondzie Mogilskim potrwa do końca sierpnia. W jej uroczystym otwarciu wzięli udział nie tylko mieszkańcy Grzegórzek i uczestnicy warsztatów, ale także przedstawiciele władz miasta oraz tutorzy, którzy przez kolejne soboty maja i czerwca koordynowali prace grup warsztatowych. Teraz wszyscy mieszkańcy Krakowa maja możliwość zapoznania się z pomysłami, na które można będzie głosować już 5 września w Teatrze Variete (otwarta debata od godziny 10.30).

— Okazja jest wyjątkowa: mamy możliwość obejrzenia tego, nad czym mieszkańcy pracowali, poświęcając swój własny czas. Pragnę podziękować zarówno wszystkim uczestnikom warsztatów, jak i tutorom, bez których trudno byłoby osiągnąć prezentowany efekt — mówiła Elżbieta Koterba, Zastępca Prezydenta Krakowa ds. Rozwoju. — Wcześniej zapoznałam się już z tymi projektami i muszę przyznać, że niektóre są bardzo ciekawe, a niektóre wręcz futurystyczne — zauważyła wiceprezydent Krakowa.

Jej słowa potwierdzała Veronika Themerson z firmy Skanska, jednego z inwestorów na terenie Superścieżki, wskazując na wagę współpracy między codziennymi użytkownikami tej przestrzeni, urzędem miasta i jego wydziałami, a także inwestorami prywatnymi. — Warsztaty to dopiero początek naszej pracy, dlatego zachęcam wszystkich nie tylko do odwiedzania wystawy, ale także do udziału w dalszych działaniach wokół projektu Superścieżka.

Tym, co wyróżnia Superścieżkę spośród innych tego typu projektów, jest nie tylko jego rozmach, ale także widoczne zaangażowanie władz miasta. — Jestem pełen optymizmu, jeśli chodzi o realizację tego projektu — opowiadał Tadeusz Trzmiel, Zastępca Prezydenta Krakowa ds. Inwestycji.

— Jest lipiec, a mamy już pomysły, które niebawem doprowadzą do wypracowania ostatecznej koncepcji. Miasto na pewno podejmie odpowiednie kroki w zagospodarowaniu działek, które są jego własnością — deklarował obecnych na otwarciu wiceprezydent Trzmiel.

Choć prace są już zaawansowane, to dopiero początek drogi do powstania Superścieżki. Po wystawie odbędzie się publiczna debata, prezentacja pomysłów i głosowanie, którego wyniki uczestnicy poznają jeszcze tego samego dnia. Pozwoli to wskazać te pomysły, które w opinii mieszkańców są najlepsze i które ostatecznie wejdą do projektu wykonawczego. Wiosną przyszłego roku, po przejściu fazy administracyjnej rozpocznie się etap realizacji projektu.

— Nie możemy się już doczekać nie tyle przecinania wstęgi na odnowionej przestrzeni, co oddania mieszkańcom ciekawego i przyjaznego terenu — dodał Tadeusz Trzmiel. Chociażby dlatego wystawę, która potrwa do końca sierpnia na Rondzie Mogilskim, można i trzeba oglądać.

0 replies on “Superścieżka oczami krakowian – wystawa juz czynna”