Broadway na Grzegórzkach

VarieteW dniu 31 maja 2015 roku na terenie naszej dzielnicy miało miejsce niezwykłe wydarzenie: powstała nowa instytucja kultury. Teatr VARIÈTÈ to pierwszy teatr muzyczny w Krakowie i Małopolsce, nawiązujący do tradycji rodem z Paryża, Londynu i Nowego Jorku. Jego działalność zainaugurowała premiera musicalu „Legalna blondynka” (oryginalny tytuł: Legally Blonde, muzyka i teksty: Laurence O’Keefe i Nell Benjamin, scenariusz: Heather Hatch, na podstawie powieści Amandy Brown oraz filmu Metro-Goldwyn-Mayer), w reżyserii Janusza Józefowicza. Na scenie możemy podziwiać takie gwiazdy, jak Barbara Kurdej – Szatan i Natasza Urbańska, które naprzemiennie grają tytułową rolę. Polską wersję językową musicalu opracował poeta Michał Zabłocki, na podstawie tłumaczenia Krystyny Podleskiej, znanej aktorki. Dyrektorem został Janusz Szydłowski, absolwent i wykładowca krakowskiej PWST, aktor i reżyser występujący na wielu scenach zarówno w kraju, jak i zagranicą, odznaczony Brązowym Medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”.

W związku z planowanym otwarciem nowej instytucji Komisja Kultury i Ochrony Zabytków miała zaszczyt gościć na posiedzeniu w dniu 14 kwietnia 2015 roku dyrektora Janusza Szydłowskiego. Radni wysłuchali historii powstania teatru, dowiedzieli się także, jakie są plany na przyszłość. Dyrektor Szydłowski zaoferował także propozycję darmowych wejściówek na próby generalne dla uboższych mieszkańców Dzielnicy II Grzegórzki oraz seniorów. Szczegóły zostaną omówione po wakacjach, gdyż obecnie ekipa „Legalnej blondynki” udała się na zasłużone wakacje.

Krakowski Teatr VARIÈTÈ mieści się w zabytkowym budynku byłego Kinoteatru Związkowiec przy ul. Grzegórzeckiej skrzyżowanie z Zieleniewskiego (dawna Wandy). Jest znakomitym przykładem architektury przedwojennego modernizmu, ma formę prostej bryły z wyraźnie zaakcentowanym uskokiem elewacji. Po remoncie budynek odzyskał dawną świetność i blask, a foyer, sala widowiskowa i schody zostały odrestaurowane. Obiekt ten powstał w roku 1938. W latach 1948-1952 na zlecenie Rady Zakładowej Zakładów Fabryki Maszyn, Kotłów i Wagonów Zieleniewskich, został rozbudowany i zmodernizowany przez wybitnego architekta i inżyniera Zbigniewa Solawę. Przeznaczony był pracowników zakładu, na spotkania okolicznościowe i uroczystości. Następnie powstał tu Kinoteatr Związkowiec, w którym odbywały się pokazy filmowe, występy grup teatralnych i kabaretów. Po likwidacji kinoteatru stracił swoją funkcję i użytkowany przez prywatnych właścicieli popadał w ruinę.

Idea powstania sceny specjalizującej się w lekkim repertuarze teatralnym, narodziła się kilkanaście lat temu. Po 12 latach starań, doszło do realizacji tego unikatowego przedsięwzięcia. 30 kwietnia 2014 roku decyzją Rady Miasta Krakowa, Teatrowi VARIÈTÈ został nadany Statut Instytucji Kultury. Po ponad 20 latach budynek przy ul. Grzegórzeckiej odzyskał świetność i blask. Teatr VARIÈTÈ to rozrywka na najwyższym poziomie. W planach jest pozyskiwanie licencji na największe hity wystawiane na scenach europejskich, a także amerykańskich. Komedie muzyczne, wodewil, burleska czy teatr grozy – na te wszystkie gatunki znajdzie się miejsce na scenie dawnego Związkowca. A już od 17 lipca „Le rêve” („Marzenie”) – nocne VARIÈTÈ, prawdziwa francuska rewia prosto z Paryża! Zapraszamy serdecznie!

 

Beata Dzieszyńska
Przewodnicząca Komisji Kultury i Ochrony Zabytków
Rady Dzielnicy II Grzegórzki

0 replies on “Broadway na Grzegórzkach”