Scena Tańca Wspólczesnego SCKM Zaprasza

plakat

„Whisper in my Eye / Szept w moim oku” w choreografii Małgorzaty Haduch to projekt zrealizowany w Meksyku i pod honorowym patronatem Ambasady Meksyku w Polsce.

Projekt „Szept w moim oku / Whisper in my Eye” w choreografii Małgorzaty Haduch powstał w wyniku rezydencji artystycznej w Centro de Las Artes w San Luis Potosi w Meksyku. Artystka pracowała tam z profesjonalnymi tancerzami, wyselekcjonowanymi w drodze audycji, z Queretaro, Jalisco, Pachuca i San Luis Potosi. Tematem spektaklu jest poszukiwanie narzędzi choreograficznych, które pozwolą przenieść doświadczenie tańca z tego, co się widzi, na to jak taniec może być odbierany przez zmysł słuchu. Jednak zamiast dźwięku w centrum uwagi tej choreografii jest cisza, a ruch rodzi się z dwóch form muzycznych – szeptu i hałasu. Głos jest jedyną ścieżką dźwiękową tego spektaklu, a elementy kultury polskiej i meksykańskiej łączą się ze sobą w zaskakujący i może trochę romantyczny sposób. W kompozycji tanecznej grupa wykorzystuje także metody tworzenia ruchu rozwinięte i zebrane przez Małgorzatę Haduch w czasie serii występów Free The Dance. Powstawaniu tego spektaklu towarzyszyła osobista historia choreografki, która swoje dzieciństwo spędziła w Meksyku. „Szept w moim oku” jest pierwszym projektem, który połączył jej życie zawodowe i zainteresowania artystyczne ze wspomnieniami z meksykańskiego okresu życia. Dlatego choreografia w tym spektaklu czerpie zarówno z tradycji meksykańskich tańców folklorystycznych, jak i z czułych polskich piosenek.

Choreografia i koncepcja: Małgorzata Haduch
Występują: Jesús Eduardo Rocha Montes, Mariana Vázquez Omaña, Edna Rodríguez López, Joel Olvera López, Casandra Espinosa Reyes, Rafael Becerra (Creart3/ Meksyk)
Partnerzy: Centro de Las Artes de San Luis Potosi Danza
Producent: Irais Verastegui

Małgorzata Haduch – absolwentka School for New Dance Development w Amsterdamie. Z jej inicjatywy powstała w 2006 roku grupa Unfnished Company, która skupia międzynarodowych artystów z różnych dziedzin sztuki oraz realizuje głównie spektakle improwizowane. Performerka uczestniczyła w projekcie „50 days”, mistrzowskim kursie prowadzonym przez kultowego choreografa Davida Zambrano w Kostaryce. Przygotowała też niezwykłe solo „Zona Segura” podczas rezydencji Solo Projekt w Poznaniu, co potwierdziło jej przynależność do tzw. pokolenia solo.
Po powrocie do Polski, w 2011 roku, Małgorzata Haduch rozpoczęła współpracę z duetem Mikrokolektyw oraz z członkami zespołu Hera – Ksawerym Wójcińskim i Pawłem Postaremczakiem. Wspólny projekt „5of50” był wspierany przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Ważnym spotkaniem i doświadczeniem było także przedstawienie w reżyserii Haduch z udziałem legendarnej tancerki Krystyny Mazurówny. Najnowsza inicjatywa Małgorzaty to autorski program Filmowe Wtorki o Improwizacji (Kino Kika w Krakowie) oraz FREE THE DANCE – seria performensów z udziałem muzyków-improwizatorów oraz tancerzy, sztuka improwizacji w połączeniu dwóch dziedzin artystycznych – muzyki i tańca współczesnego.

Prosimy o wcześniejszą rezerwacje biletów ze względu na ograniczoną ilość miejsc, piszcie: scena.tanca.sckm@gmail.com, tel.: 12 430 50 90.

0 replies on “Scena Tańca Wspólczesnego SCKM Zaprasza”