Finisaż wystawy “Zwierzyniec zaprasza Rakowice”

mhk_rakowice_500x300_medium

Finisaż wystawy „Zwierzyniec zaprasza Rakowice”

 

            Do niedzieli 25 lutego w Domu Zwierzynieckim przy ul. Królowej Jadwigi 41 prezentowana jest wystawa „Zwierzyniec zaprasza Rakowice” Wystawa jest czynna codziennie w godz. 9:30 – 17:00.

 

Rakowice są znane chyba każdemu mieszkańcowi Krakowa, ale czy na pewno? Jeśli zapytamy mieszkańców Krakowa, jak dostać się „na Rakowice”, to większość wskaże nam cmentarz lub ul. Rakowicką, co jest oczywiście błędne, bo ani cmentarz nie leży w Rakowicach, ani ul. Rakowicka nie prowadzi do Rakowic. Obecnie obszar dawnej wsi Rakowice jest podzielony między Dzielnicę III Prądnik Czerwony i Dzielnicę XIV Czyżyny, a krajobraz tworzą w dużej mierze bloki mieszkalne, powstające od lat 60. XX wieku i zamieszkałe w większości przez ludność napływową. Trudno znaleźć prawdziwych Rakowiczan, którzy pamiętają stare czasy, gdy nie było bloków. Ale nam się udało do nich dotrzeć, co pozwoliło nam wzbogacić naszą wystawę o wiele eksponatów i najcenniejszych wspomnień.

 

Pierwsze wzmianki o Rakowicach pochodzą z 1244 roku. Była to królewska wieś z folwarkiem i młynem. To właśnie z Rakowic pochodziły płody rolne, które szły na królewski stół, a gęsi i świnie były specjalnie chowane na potrzeby Wawelu. To tu w 1587 roku, w czasie oblężenia Krakowa przez arcyksięcia Maksymiliana Habsburga, który obrał rakowicki dwór na swoją kwaterę, ważyły się losy wschodniej Europy. Pod koniec XIX wieku w Rakowicach powstały koszary kawaleryjskie, w których w międzywojniu stacjonował słynny 8 Pułk Ułanów Księcia Józefa Poniatowskiego. To tu w 1912 roku powstało jedno z pierwszych lotnisk Europy i pierwsze lotnisko wolnej Polski – błędnie nazywane lotniskiem Czyżyny, a na początku XX wieku swoją działalność na tym terenie rozpoczął Zakon Ojców Pijarów.

 

W ramach wydarzeń towarzyszących wystawie Rada Dzielnicy III Prądnik Czerwony, Muzeum Historyczne Miasta Krakowa i Młodzieżowy Dom Kultury – al. 29 Listopada 102 zapraszają w sobotę 24 lutego na spacer „Rakowice zapraszają…”. Zbiórka uczestników o godz. 11:00 na skrzyżowaniu ulic Młyńskiej i Młyńskiej Bocznej (obok kapliczki). Naszym przewodnikiem będzie Paweł Wójcik (Rada Dzielnicy III Prądnik Czerwony). Udział w spacerze jest bezpłatny.

 

Niedziela 25 lutego jest ostatnim dniem prezentacji wystawy o Rakowicach. W ramach finisażu wystawy jej organizatorzy przygotowali następujące wydarzenia:

  • 10:00 – oprowadzenie kuratorskie po wystawie. Przewodnikiem będzie Mateusz Niemiec (MHK).
  • 12:00 – odczyt – pogadanka o korzyściach zbierania i uprawiania ziół na przestrzeni wieków oraz ich znaczeniu pokarmowym, leczniczym i innych pożytkach. Prowadzenie Stefan Gawroński (Instytut Botaniki UJ).
  • 14:00 – oprowadzenie kuratorskie po wystawie. Przewodnikiem będzie Mateusz Niemiec (MHK).
  • 15:30 – ogłoszenie wyników w Wielkim Konkursie Wiedzy o Rakowicach i wręczenie nagród laureatom.

Na wszystkie wydarzenia w Domu Zwierzynieckim w tym dniu wstęp jest bezpłatny. Na wydawnictwa Muzeum Historycznego Miasta Krakowa oferowane do sprzedaży w Domu Zwierzynieckim będzie udzielany w tym dniu rabat w wysokości 50 procent.

 

Serdecznie zapraszamy!

0 replies on “Finisaż wystawy “Zwierzyniec zaprasza Rakowice””