Kino na trawie

Zatrać się w zieleni i… międzynarodowym kinie!

Kino na trawie - baner na stronę

Sześć letnich czwartkowych wieczorów w sześciu krakowskich parkach i ogrodach, a do tego sześć ciekawych filmów, każdy z innego zakątka Europy. Tak w telegraficznym skrócie prezentuje się projekt „Kino na trawie. Kino wielu kultur” realizowany przez Zarząd Zieleni Miejskiej we współpracy z Kancelarią Prezydenta Miasta Krakowa i krakowskimi konsulatami.

Co dwa tygodnie, przez całe lato, na terenie krakowskich terenów zielonych i ogrodów – także tych całkiem nowych! – prezentowane są filmy wybrane przez pracujących w Krakowie konsulów sześciu europejskich państw. Zielone kinowe wieczory „pod chmurką” pozwolą wszystkim chętnym zapoznać się z różnymi zakątkami naszego kontynentu, ich kulturą, kinematografią oraz… językiem. Wszystkie filmy wyświetlane będą bowiem w wersji oryginalnej z polskimi napisami. W ten sposób organizatorzy mają nadzieję poszerzyć grono odbiorców o przedstawicieli mieszkających w Krakowie społeczności prezentowanych krajów.

Pierwszy filmowy pokaz odbył się 7 czerwca. W  popularnym wśród krakowian Parku Jordana Konsulat Generalny Niemiec zaprezentował nieznany szerzej polskiej publiczności film „Witamy u Hartmannów” w reżyserii Simona Verhoevena.

28 czerwca na placu Teodora Axentowicza Konsulat Honorowy Malty pokaże „Gladiatora” (mający odbyć się 21 czerwca pokaz został przeniesiony ze względu na nie sprzyjające warunki pogodowe). Dlaczego wybór padł na ten kinowy przebój Ridleya Scotta? Jedną z „gwiazd” tego kinowego przeboju jest właśnie Malta! Jej malownicze krajobrazy posłużyły reżyserowi za tło filmowej historii.

5 lipca w nowocześnie zaaranżowanej przestrzeni nadwiślańskiej parkowej stacji zobaczymy klasykę holenderskiej komedii: obraz „Zbuntowana orkiestra”.

Już dwa tygodnie później będziemy mieli wyjątkową okazję odwiedzić oglądany zazwyczaj jedynie przez ogrodzenie ogród Instytutu przy Krupniczej. W tej nieoczywistej scenerii Konsulat Generalny Austrii zaprezentuje film „Die Schrift des Freundes”. Obraz Fabiana Edera to połączenie historii miłosnej z zagadką kryminalną, a wszystko to urozmaicone wątkami wielokulturowości oraz tożsamości narodowej i religijnej.

Ostatni wakacyjny miesiąc będzie okazją do poznania zupełnie nowego Parku Bronowice. Choć na całościowe zagospodarowanie tego miejsca trzeba będzie pewnie jeszcze trochę poczekać, już dziś teren ten kusi urokiem i zachęca do odkrywania. Położony pomiędzy ulicami Rydla i Rodakowskiego ponad 2 ha teren zielony okalający fort redutowy „Za Rzeką” to niezwykłe i ciągle jeszcze dzikie miejsce. To tu, w czwartek 9 sierpnia zagości włoski pokaz filmowy.

Na koniec serii pokazów organizatorzy zaproszą widzów do ogrodu Domu Mehoffera przy Krupniczej. W tej idyllicznej i nasyconej kulturowymi treściami przestrzeni zobaczymy polecaną przez Konsulat Generalny Francji francuską komedię „Camille powtarza rok”.

Wszystkie pokazy rozpoczynać będą się około godziny 20:30.

Tygodniowa przerwa pomiędzy seansami pozwoli na bieżąco zmienić termin seansu w przypadku niekorzystnych warunków atmosferycznych.

Najaktualniejsze informacje o zielonym krakowskim kinie dostępne są na stronie www.krakowwzieleni.pl.

 

0 replies on “Kino na trawie”