Festiwal Zaklęte w Dyni

Nowohucka Aleja Róż znów stanie się na jeden dzień dyniowym zakątkiem.
16 września Stowarzyszenie Przyjaciół Nowej Huty wraz z Ośrodkiem Kultury Kraków-Nowa Huta już po raz 7. zapraszają krakowian i nie tylko na Festiwal Zaklęte w Dyni. Dyniowe rzeźby przyciągną niejedno spojrzenie, „pomarańczowe” warsztaty pobudzą kreatywność a dyniowe smaki zachwycą nawet najbardziej wymagające podniebienia.  

dynia_PLAKAT2018

Od kilku lat w centrum Nowej Huty w jeden z wrześniowych weekendów odbywa się dyniowy festiwal. Bohaterka festiwalu – dynia – zaprezentuje bogactwo swoich kolorów, rodzajów i kształtów. W festiwalowych namiotach mieszkańcy Krakowa i turyści mogą poznać zastosowanie dyni, nie tylko jako składnika spożywczego, ale przede wszystkim jako materiału twórczego. W godzinach 11.00-14.00 animatorzy z Ośrodka Kultury Kraków-Nowa Huta zaproszą wszystkich chętnych do udziału w warsztatach plastycznych, animacjach
i zabawach inspirowanych kształtami i kolorami dyni. Podczas odwiedzania stoisk będzie można także zapoznać się z ofertą Klubów na nowy rok szkolny. A oferta ta jest niezwykle bogata, bo liczy ponad 130 propozycji zajęć, dostępnych w 13 lokalizacjach w Nowej Hucie.

Jak co roku firma Prymat zaprosi uczestników imprezy na pokaz kulinarny i do degustacji dyniowych smakołyków. Jakiej potrawy będzie można spróbować w tym roku, to niespodzianka!

Jak co roku nie może także zabraknąć dyniowych konkursów. Zgłoszenia przyjmowane będą do 13 września br. Dynia pełna energii – to konkurs plastyczny, do którego można zgłaszać prace indywidualne lub w zespołach 2-osobowych w trzech kategoriach wiekowych – do 7 lat; 7-13 lat oraz 13-16 lat lub prace rodzinne.  Do udziału
w konkursie hodowlanym Dynia jaka jest, każdy widzi zaproszeni są wszyscy, bez ograniczeń wiekowych. W pierwszym z konkursów jury oceniać będzie pomysłowość wykorzystania dyni jako tworzywa plastycznego. W konkursie hodowlanym niezwykłym twórcą będzie sama natura – okazy oceniane będą pod kątem oryginalnego kształtu lub koloru.  Szczegółowe informacje o konkursach oraz regulamin i karta zgłoszenia dostępne są na: www.zakletewdyni.pl. Dyniowe prace i okazy należy dostarczyć na Aleję Róż w dniu imprezy w godz. 10.00-11.00. W trakcie imprezy nastąpi ogłoszenie wyników i wręczenie nagród.

Tradycja dyni w Nowej Hucie to nie tylko coroczny festiwal Stowarzyszenia Przyjaciół Nowej Huty i Ośrodka Kultury Kraków-Nowa Huta. Dynie uprawiane są w nowohuckim osiedlu Branice od wielu lat. To właśnie tam odbywały się pierwsze edycje festiwalu, który
z czasem zawędrował do Alei Róż. Rosnąca popularność dyni w Polsce motywuje do jeszcze szerszego prezentowania właściwości i rodzajów zastosowania warzywa.

Organizatorzy zapraszają gorąco wszystkich krakowian do wspólnej dyniowej zabawy i odkrywania tego, co Zaklęte w Dyni.

 

Wstęp na Festiwal jest bezpłatny. Patronat Honorowy nad VII Festiwalem Zaklęte
w Dyni
objął Bogusław Kośmider – Przewodniczący Rady Miasta Krakowa.

 

Projekt realizowany przy wsparciu finansowym Województwa Małopolskiego.

 

Sponsorami Festiwalu są ArcelorMittal Poland S.A. oraz Firma PRYMAT Sp. z o.o.

 

Patronat medialny nad wydarzeniem sprawują: Dziennik Polski oraz Głos. Tygodnik Nowohucki.

0 replies on “Festiwal Zaklęte w Dyni”