Kraków bez plastiku – działajmy!

Z roku na rok produkujemy coraz więcej śmieci. Niestety ma to zdecydowanie negatywny wpływ na nasze środowisko i naszą planetę. Ogromne ilości plastiku płkbpywają w morzach i oceanach tworząc wyspy wielokrotnie większe od Polski. Bardzo często odpady te trafiają również na nasze stoły w wyłowionych z akwenów rybach. Czas rozkładu plastiku wynosi kilkaset lat, co znaczy, że od momentu jego wymyślenia jeszcze żadna plastikowa rzecz nie uległa rozkładowi, a produkujemy ich z roku na rok coraz więcej.

W trosce o środowisko i nasze zdrowie musimy jak najszybciej podjąć działania. Podczas sesji 10 kwietnia 2019 roku Rada Miasta Krakowa przyjęła przygotowany przeze mnie projekt uchwały “Kraków bez plastiku”. Zakłada on m.in. wyeliminowanie z użycia w Urzędzie Miasta Krakowa jednorazowych naczyń, sztućców i słomek oraz stosowanie w jednostkach miejskich papieru makulaturowego do drukarek.

To jednak nie wystarczy. Musimy działać wszyscy! Dlatego zachęcamy Państwa do włączenia się w tą akcję i podjęcia kroków w celu ograniczenia zużycia plastiku oraz produkcji śmieci. Poniżej 10 porad jak można zacząć i w dość prosty sposób zmienić swoje nawyki dla dobra naszej planety. Bieżące informacje o działaniach znajdziecie Państwo na stronie www.krakowbezplastiku.pl

  1. Pij wodę z kranu korzystając z bidonów lub kubków wielokrotnego użytku.
  2. Na zakupy bierz ze sobą bawełnianą torbę, nie używaj plastikowych torebek ani siatek.
  3. Nie używaj jednorazowych plastikowych sztućców i talerzyków.
  4. Kupuj produkty w opakowaniach szklanych lub metalowych.
  5. Kupuj produkty w zbiorczych opakowaniach.
  6. Kupuj odzież z naturalnych materiałów.
  7. Jedzenie na wynos pakuj do własnych pojemników.
  8. Nie używaj plastikowych słomek do napojów.
  9. Wybieraj zabawki z naturalnych materiałów.
  10. Unikaj kosmetyków ze sztucznymi składnikami.

Aleksander Miszalski

Radny Miasta Krakowa

0 replies on “Kraków bez plastiku – działajmy!”