Święto Niepodległości w Dębince – Samorządowym Przedszkolu nr 124 w Krakowie


76730684_605433810228088_2031646752234274816_n“Już przed laty okrzyknięto
W listopadzie wielkie święto
11-sty dzień miesiąca
Niesie z sobą mnóstwo słońca
Bo to bardzo ważna data
I dla Polski i dla świata
Przedszkolaki pamiętają
Całą Polskę pozdrawiają”

Data 11 listopada 1918 r. jest jedną z najważniejszych w historii naszej ojczyzny. Po wieloletniej niewoli Polska odzyskała niepodległość czyli wolność. Dzięki bohaterstwu polskich żołnierzy, którzy wywalczyli wolność dla naszej ojczyzny, możemy radośnie spędzać czas w przedszkolu.
W przedszkolu od najmłodszych lat uczymy dzieci patriotyzmu oraz przywiązania do swojej ojczyzny dlatego też 7 listopada był dniem szczególnym dla wychowanków naszej placówki. Obchodziliśmy 101 rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. Wszystkie przedszkolaki odświętnie ubrane, zaopatrzone w biało-czerwone chorągiewki oraz kotyliony spotkały się w sali najstarszej grupy „Biedronek”.
Przy dźwiękach poloneza starszaki dumnym krokiem wkroczyły na scenę. Zaprezentowany przez sześciolatki taniec narodowy zrobił na wszystkich ogromne wrażenie. Dzieci powitały wszystkich zebranych gości – p. dyrektor Lucynę Kuźnicką, nauczycielki, pracowników przedszkola oraz przedszkolaki. Następnie, zachowując powagę i prawidłową postawę, wspólnie odśpiewany został hymn Polski „Mazurek Dąbrowskiego”.
Występ artystyczny „Biedronek” był przepełniony wierszami i pieśniami patriotycznymi. Dzieci pięknie zaprezentowały piosenki „Polska moim krajem” oraz „Tu wszędzie jest moja ojczyzna”. Nie zabrakło również tak ważnych dla naszego miasta Krakowa tańca krakowiaka oraz piosenki „Płynie Wisła”. Największym zaskoczeniem dla zebranych gości był zaprezentowany przez sześciolatki nadzwyczajny taniec z szarfami. Sześć par starszaków, trzymając w rękach biało – czerwone wstęgi, zaprezentowały zachwycający układ taneczny, w którym okazały nie tylko swój talent, ale również wielki szacunek do barw naszego kraju. Na koniec dzieci zaśpiewały piosenkę „Jesteśmy Polką i Polakiem”, dzięki której odbyliśmy podróż po całym naszym pięknym kraju – od morza do gór.
Podczas końcowych gromkich braw można było zobaczyć łezkę wzruszenia w oku zaproszonych gości, co świadczyło o tym, że z pewnością ta uroczystość zapadnie wszystkim głęboko w pamięć. Ten dzień przeżyliśmy dumnie i radośnie, a przedszkolaki z „Dębinki” pięknie okazały swoją miłość i przywiązanie do ojczyzny.

To nie był koniec świętowania przedszkolaków Dnia Niepodległości. 8 listopada dzieci z „Dębinki” wraz ze wszystkimi pracownikami wzięły udział w akcji „Szkoła Pamięta”, która ma na celu zwrócenie uwagi młodych ludzi na potrzebę pielęgnowania pamięci o bohaterach naszej wolności. Ponownie spotkaliśmy się wszyscy w sali „Biedronek” by dumnie i z godnością odśpiewać cztery zwrotki hymnu narodowego. „Mazurek Dąbrowskiego” zabrzmiał w „Dębince”, a przedszkolaki stojąc na baczność po raz kolejny wyraziły swój patriotyzm i szacunek do Polski.

mgr Joanna Dulska
Nauczycielka w Samorządowym Przedszkolu nr 124

0 replies on “Święto Niepodległości w Dębince – Samorządowym Przedszkolu nr 124 w Krakowie”