Integracja Międzyszkolna Dzielnicy II Grzegórzki – debata oksfordzka

W dniu 13 grudnia 2012 roku, w auli Zespołu Szkół Zawodowych Nr 1 przy ul. Rzeźniczej 4 odbyła się debata oksfordzka na temat: „Czy nowoczesny patriotyzm zależy od miejsca i czasu”. Debata miała na celu ukazanie młodemu człowiekowi różnych aspektów patriotyzmu, jak również rozszerzenie współpracy, która już zaistniała pomiędzy Samorządami szkolnymi XIII Liceum Ogólnokształcącego i Zespołu Szkół Zawodowych nr 1 w Krakowie. To właśnie uczniowie działających w tychże Samorządach podjęli wyzwanie zorganizowania takiego przedsięwzięcia, które jest pierwszym dużym wydarzeniem w ramach autorskiego projektu „Integracja Międzyszkolna Dzielnicy II Grzegórzki”.

Na debatę przybyło ok. 150 uczniów z czterech „grzegórzeckich” szkół. Każdy uczestnik debaty brał udział w konkursie na najlepszego mówcę. Przewidziano 3 nagrody, ale jury zachwycone poziomem i elokwencją uczestników postanowiło przyznać 4 nagrody.

Jury w składzie:
– Agata Otrębska – koordynator Projektu Korba (w ramach projektu Korba realizowany jest projekt Integracja Międzyszkolna Dzielnicy II Grzegórzki),
– Małgorzata Ciemięga – Przewodnicząca Rady i Zarządu Dzielnicy II Grzegórzki Miasta Krakowa,
– Tomasz Talaczyński – przedstawiciel Referatu ds. Młodzieży Miasta Krakowa,
– Tadeusz „Tadek” Polkowski – krakowski raper propagujący postawy patriotyczne wśród młodzieży.

Wyróżnieni, poza pamiątkowym dyplomem, otrzymali nagrody:
– kupony do sklepów EMPIK o łącznej wartości 150 zł (50zł / każdy nagrodzony)
– płytę z autografem TADKA – nagroda indywidualna.

Debata była burzliwa, pojawiło się sporo kontrowersyjnych, ale jednocześnie  wartościowych wypowiedzi. W trakcie trwania debaty oksfordzkiej uczestnicy mieli okazję wystąpić publicznie argumentując swoje stanowisko. Taka forma rozmowy spotkała się wśród uczniów z ogromnym zainteresowaniem a organizatorzy otrzymali kolejne propozycje
debat oksfordzkich.

W wyniku zainteresowania projektem, koordynator zaproponował utworzenie FunPage na Facebooku. Zachęcony przez swoich rówieśników, nie czekał długo i podjął stosowne kroki i oto FunPage projektu już działa pod adresem: http://www.facebook.com/IntegracjaMiedzyszkolnaDzielnicyIIGrzegorzki.

Zakończyliśmy jedno przedsięwzięcie i już planujemy kolejne – mamy nadzieję, że zostanie ono równie dobrze przyjęte co poprzednie.

Dziękujemy wszystkim, którzy zaangażowali się w projekt i zachęcamy do współpracy.

`

Michał Foryś – koordynator projektu, uczeń Zespołu Szkół Zawodowych nr 1 w Krakowie

0 replies on “Integracja Międzyszkolna Dzielnicy II Grzegórzki – debata oksfordzka”