„Bezpieczny powrót” w nocnych tramwajach

W nocy z piątku na sobotę (23/24 stycznia) odbyła się pierwsza w tym roku akcja „Bezpieczny powrót”. To wspólne działania Straży Miejskiej Miasta Krakowa i Miejskiego Przedsiębiorstwa Komunikacyjnego, które mają zapewnić bezpieczeństwo w pojazdach komunikacji miejskiej w godzinach nocnych.

W akcji wzięło udział 19 funkcjonariuszy Straży Miejskiej, 4 inspektorów ruchu MPK oraz 15 kontrolerów biletów. Funkcjonariusze kontrolowali rejony pętli początkowych i końcowych linii 9, 13, 52, 62, 64 i 69 oraz przystanki na trasie przejazdu tramwajów. Dodatkowo podejmowali interwencje w tramwajach po otrzymaniu zgłoszeń od inspektorów MPK. Głównym celem było wyeliminowanie zachowań niezgodnych z prawem, uciążliwych i budzących dyskomfort mieszkańców poruszających się komunikacja nocną.

Jak pokazują działania, największymi problemami na nocnych kursach jest spożywanie alkoholu, zakłócanie spokoju i porządku, śmiecenie w pojazdach komunikacji oraz palenie papierosów na przystankach. W trakcie akcji ujawniono łącznie 29 wykroczeń, za które wystawiono 18 mandatów karnych, 10 pouczeń i 1 wniosek do sądu.

Przez cały 2014 rok Straż Miejska Miasta Krakowa 12 razy uczestniczyła w akcji „Bezpieczny powrót”. W trakcie działań strażnicy ujawnili 385 wykroczeń, z czego najwięcej stanowiły: spożywanie alkoholu w miejscu zabronionym, zakłócanie spokoju i porządku publicznego, zaśmiecanie. Funkcjonariusze wypisali 132 mandaty karne, 231 osób pouczyli, w 13 przypadkach skierowany został wniosek do sądu. Strażnicy przekazali również policji 4 sprawców przestępstw oraz odwieźli 20 osób do Miejskiego Centrum Profilaktyki Uzależnień.

Tekst i foto: MPK
0 replies on “„Bezpieczny powrót” w nocnych tramwajach”