Oddaj odpada! Legalnie!

4Co zrobić ze starą szafą, zużytą oponą, czy zepsutym sprzętem agd? Na pewno nie wyrzucać ich do lasu czy przydrożnego rowu. W Krakowie są miejsca, gdzie legalnie i bezpłatnie można pozbyć się takich odpadów. Mowa o Lamusowni przy Nowohuckiej i Centrum Ekologicznym Barycz, które cieszą się coraz większą popularnością wśród krakowian.

Krakowianie coraz chętniej korzystają z Lamusowni i Punktu Gromadzenia Odpadów Wielkogabarytowych (PGOW) Barycz. Jasno wskazują na to statystyki. O ile w 2012 roku w każdego dnia z Lamusowni korzystało średnio 50 mieszkańców, którzy łącznie zostawili 2003 tony odpadów, to już rok później, punkty zbiórki odwiedzało dziennie 85 osób, którzy oddali 3664 ton śmieci. Rekordowy był 2014 rok, kiedy do lamusowni i do punktu w Baryczy trafiło niemal 5000 ton odpadów, a codziennie przyjeżdżało tam średnio 90 osób.

Przypomnijmy: lamusownie to nowoczesne punkt odbioru surowców wtórnych oraz innych problemowych odpadów, których nie można wyrzucać do kosza na zmieszane odpady komunalne. Każdy mieszkaniec Krakowa może bezpłatnie oddawać:

• Odpady wielkogabarytowe (np. meble, wanna)
• Sprzęt AGD i RTV – zużyte urządzenia elektryczne i elektroniczne
• Surowce wtórne nie mieszczące się w „dzwonach”
• Odpady niebezpieczne, których nie wolno składować – zużyte opony, świetlówki, gaśnice, puszki po farbach i aerozolach, baterie, oleje, akumulatory itp.
• Odpady z remontów – gruz, cegła, beton
• Drewno zmieszane i impregnowane
• Tekstylia

Z punktów mogą również korzystać przedsiębiorcy mający miejsce zamieszkania lub siedzibę na terenie Gminy Miejskiej Kraków, jest to jednak płatna usługa.

Od maja 2014 r. krakowianie mogą też zamawiać inną bezpłatną usługę MPO Kraków: ELEKTROBRYGADĘ NA TELEFON. Wystarczy zadzwonić na numer 801 084 084 i umówić się na dogodny termin odbioru. Pracownicy Elektrobrygady przyjadą o umówionej godzinie i odbiorą sprzed drzwi pralkę, lodówkę, telewizor czy inne ciężkie elektrośmieci. A jeśli będzie trzeba to pomogą wynieść i z mieszkania.

W ramach usługi można oddawać wielkogabarytowe urządzenia gospodarstwa domowego takie jak: lodówki, pralki, kuchenki, małogabarytowe, np. odkurzacze, żelazka, tostery, suszarki. Ponadto sprzęt teleinformatyczny i telekomunikacyjny (komputery, laptopy, drukarki, telefony), sprzęt audiowizualny (telewizory, radia, sprzęt hi-fi), sprzęt oświetleniowy, narzędzia elektryczne i elektroniczne (kosiarki, maszyny do szycia, wiertarki itp.), zabawki, sprzęt rekreacyjny i sportowy z elementami elektronicznymi, a także baterie. Od maja do końca 2014 r. obsłużono około 2500 zgłoszeń na łączną wagę 144,3 t.

Mimo coraz większych możliwości na legalne pozbywanie się nietypowych odpadów, co roku, szczególnie wiosną, powraca problem tzw. dzikich wysypisk. Dobra informacja to ta, że w 2014 r. ich liczba (1180) się zmniejszyła w porównaniu z sytuacją z 2013 roku (1503). Służby miejskie, MPO we współpracy ze Strażą Miejską i ZIKiT-em starają się wyszukiwać i usuwać porzucone odpady. Na bieżąco likwidowane są wszystkie wysypiska, ale często sytuacja się powtarza i odpady są wyrzucane w tych samych, uprzątniętych już miejscach.

Stąd apel do mieszkańców o informowanie służb porządkowych o dzikich wysypiskach. Można dzwonić pod numer całodobowy numer telefonu 12 646 23 61. Do dyspozycji jest też adres e-mailinterwencje24h@mpo.krakow.pl, na który można wysyłać informacje, zdjęcia, a także dane lokalizacyjne.

Dane teleadresowe do Lamusowni oraz do Punktu Gromadzenia Odpadów Wielkogabarytowych Barycz można znaleźć na stronie mpo.krakow.pl w zakładce „Selektywna zbiórka odpadów”.

Foto: Paweł Krawczyk/krakow.pl

0 replies on “Oddaj odpada! Legalnie!”