Superścieżka do wyboru. Jest osiem pomysłów

Zaproszenie_SupersciezkaMieszkańcy na warsztatach z architektami wymyślili, jak powinna wyglądać przestrzeń między rondami Grzegórzeckim oraz Mogilskim. W projekcie o nazwie “superścieżka” stworzyli osiem spójnych pomysłów. Krakowianie już we wrześniu w głosowaniu wybiorą najlepszy z nich do realizacji.

– Na podstawie wybranego pomysłu architekci stworzą fachową koncepcje, która następnie posłuży do zrobienia projektu wykonawczego – mówi Dawid Hajok, koordynator projektu “superścieżka”. Dziś na rondzie Mogilskim odbędzie się wernisaż wystawy powstałych prac. Teren, który zostanie zagospodarowany, obejmuje rondo Mogilskie, skwer Eilego, obszar przed biurowcami w okolicy ulicy Sądowej oraz teren Krakowskiego Szkolnego Ośrodka Sportowego (KSOS) położonego przy rondzie Grzegórzeckim. Projekt współfinansują prywatne firmy działające w okolicy oraz Urząd Miasta.

Realizacja najlepszego pomysłu rozpocznie się w 2016 roku.

Pomysł 1: kładka nad aleją Teren od al. Powstania Warszawskiego ma oddzielać linia ogrodowych pergoli, nasypy pokryte trawą i żywe ściany z wierzby energetycznej. Grupa zaproponowała takie atrakcje jak np. całoroczna ślizgawka teflonowa. W zabytkowym forcie “Lubicz” na rondzie Mogilskim proponuje scenę dla teatrów ulicznych lub przykrycie go kopułą i stworzenie w niej ogrodu zimowego lub motylarni. Proponują też instalacje dużych siedzisk w kształcie ronda Mogilskiego. Parkingi przed biurowcami mają zostać pokolorowane. Sugerują ponadto ograniczenie szerokości al. Powstania Warszawskiego przy rondzie Mogilskim lub kładkę nad jezdnią, która połączy teren z ogrodem botanicznym po drugiej stronie ulicy. Na terenie KSOS ma powstać boisko, które będzie się zamieniać w lodowisko zimą, a ponadto plac zabaw. Tu powstać ma też siłownia na świeżym powietrzu.

Pomysł 2: skatepark Budowa kładki nad aleją. Zamiana fortu w plenerową galerię sztuki, z rzeźbami oraz spływającą kaskadą wodą. Na skwerze Eilego proponują park z małą gastronomią, placem zabaw i miejscami rekreacji dla seniorów. Parking przed biurowcami po godzinach pracy zamieniać ma się w skatepark. Tu parkować mają też foodtrucki, przyczepy, z których sprzedaje się jedzenie. W KSOS pole do minigolfa, stoły do ping-ponga i siłownia. Powstać ma też aleja łączącą ul. Kordylewskiego z al. Powstania Warszawskiego. Przy rondzie Grzegórzeckim plac z tryskającymi z niego słupami wody.

Pomysł 3: poczekalnia Fort ma być miejscem spotkań w kształcie amfiteatru. Na skwerze proponuje się drewniane siedziska, sadzawkę, hamaki i stoliki szachowe oraz plac zabaw. Parking przed biurowcami ma być ułożony z mozaiki, powstać ma też strefa-poczekalnia dla petentów okolicznych urzędów. Na terenie KSOS – minigolf, pole do gry w bule, boisko z trybunami. Przy rondzie Grzegórzeckim plac miejski.

Pomysł 4: węższa jezdnia W forcie planuje się arenę sportów miejskich, takich jak np. parkour (szybki bieg przez miasto), czy zawody tańca ulicznego lub kino letnie. Na skwerze sieć źródełek z wodą pitną, parkowy pawilon z kwiaciarnią, sklepem warzywnym, małą gastronomią oraz poczekalnią dla osób przygotowujących się do rozpraw w pobliskim sądzie. Wprowadzenie jednokierunkowego ruchu na ulicach Kordylewskiego i Sądowej, zwężenie alei Powstania Warszawskiego do dwóch pasów ruchu. Na wyłączonym pasie – ścieżka rowerowa. W KSOS plac zabaw, boisko, strefa dla seniorów, ogród sensoryczny pobudzający zmysły, poza zmysłem wzroku. Przy rondzie Grzegórzeckim – duża, nowoczesna rzeźba.

Pomysł 5: kwietny tunel Ścieżka rowerowa od ulicy Mogilskiej do ul. Przy Rondzie. Pitniki z wodą na skwerze Eilego, fontanna, w której można moczyć nogi oraz tunele z kwiatów różnych gatunków. W okolicznym budynku stworzenie kawiarni z dużym tarasem. Ławki i szafy na książki. Podział KSOS na funkcję wypoczynkową-parkową i sportową z kortami tenisowymi, boiskiem, siłownią.

Pomysł 6: plaża na dachu Na skwerze Eilego proponuje się pawilon ze sklepami i… plażą na dachu wraz z sadzawkami. Ograniczenie miejsc parkingowych wzdłuż alei Powstania Warszawskiego – w co piąte miejsce nasadzenie drzewa Przed biurowcami reprezentacyjny plac z fontannami i pawilonem informacji turystycznej i kulturalnej. Podobny plac przy rondzie Grzegórzeckim.

Pomysł 7: kino na elewacji Kładka nad pozostałościami fortu. Interaktywna wystawa o nim. Woda przepływająca przez ruiny. Na skwerze Eilego kino nocne z wodnym ekranem i trybunami ziemnymi. Wodna tafla w lecie, lodowisko w zimie oraz plac zabaw z ogrodem doświadczeń. Nieme kino wyświetlane nocą na fasadach biurowców, a przy rondzie Grzegórzeckim nawierzchnia z drewna i rzeźby.

Pomysł 8: rower na dachu W forcie kino i teatr ze szklaną sceną i kurtynami wodnymi osłonięte “płóciennymi żaglami”. Na skwerze przestrzeń dla bukinistów sprzedających książki i poczekalnie dla petentów urzędów. Parkingi pod biurowcami ukryte pod zadaszeniem pokrytym zielenią, po której ma przebiegać ścieżka pieszo-rowerowa.

Źródło: Gazeta Krakowska

0 replies on “Superścieżka do wyboru. Jest osiem pomysłów”