Życie to działanie – aktywni seniorzy razem

Zajęcia prowadzone w ramach projektu ukierunkowane będą na wprowadzenie i utrzymanie dobrej kondycji zdrowotnej, a także na refleksję i pracę nad własnym potencjałem. Będziemy się poruszać w obrębie następujących bloków tematycznych:

Obudź swoje ciało

Wykonywanie ćwiczeń fizycznych jest bardzo ważne na każdym etapie życia. Kiedy pracujemy nad swoim ciałem, czujemy się lepiej, lepiej śpimy, mamy więcej energii. Gdy ruch towarzyszy nam każdego dnia, poprawa jakości życia staje się bardzo odczuwalna, a czynności życia codziennego okazują się łatwiejsze i mniej męczące. Uczestnicy projektu wezmą udział w zajęciach ruchowych, podczas których poznają zestawy prostych, adekwatnych do wieku ćwiczeń. Zaprezentujemy sposoby na zrelaksowanie, rozluźnienie całego ciała tak, by pozbyć się napięcia i efektywnie odpoczywać.

Wreszcie, popracujemy nad zdrowym odżywianiem: Uczestnicy dowiedzą się, jak dobór diety wpływa na ogólny stan zdrowia, jakich produktów spożywczych unikać, a które włączyć do codziennego jadłospisu.

Ten blok tematyczny zakłada zarówno ćwiczenia praktyczne (gimnastykę, rekreacje na wolnym powietrzu, warsztaty kulinarne), jak również serię spotkań z ekspertami, wykłady, konsultacje.

Obudź swoją energię

Dobre samopoczucie to coś, czego czasami brakuje wszystkim. Obudź swoją energię to seria spotkań, podczas których będziemy uczyć się jak pracować nad emocjami, równowagą mentalną i pogodą ducha po to, aby czuć się dobrze z sobą i z innymi. Redukowanie stresu, techniki relaksacyjne, ćwiczenia pamięciowe i poprawa koncentracji to kolejne zagadnienia, z którymi się zmierzymy. Aby jak najlepiej zrealizować następny punkt programu – zaangażowanie społeczne – popracujemy nad motywacją i optymistycznym nastawieniem do życia. Zbudujemy wiarę we własne siły oraz pewność w osiąganiu wyznaczonych sobie celów. Jesteśmy pewni, że poprzez zwiększenie optymizmu i pogody ducha, Uczestnicy naszych zajęć będą gotowi do podejmowania nowych wyzwań także po zakończeniu projektu.

Obudź swój potencjał

Aktywność, chęć działania czy udzielania się społecznego – np. poprzez wolontariat – kojarzą się powszechnie z młodością, czasem studenckim. Młodzież ma możliwości i narzędzia, by działać społecznie, a Seniorzy odpoczywają i „nie mogą się przemęczać”. Wspólnie obalimy ten stereotyp! Pokażemy, że osoby starsze mogą działać, mogą aktywnie pomagać, angażować się w życie lokalnych społeczności, pracować wolontaryjnie; że ich potencjał i czas, który poświęcą na działania społeczne jest cenny i potrzebny. Każdy z Uczestników będzie miał szansę sprawdzić się w organizacji społecznej inicjatywy lub w roli wolontariusza. Wspólnie stworzymy dla każdego Indywidualny Plan Aktywności Społecznej, w którym określone będą obszary zainteresowań; znajdziemy miejsca, instytucje gdzie pomoc wolontariuszy-Seniorów będzie potrzebna i doceniana.

 

Udział w projekcie jest całkowicie bezpłatny!

Ilość miejsc jest ograniczona (15 osób!)

Zapraszamy zarówno Panie jak i Panów!

0 replies on “Życie to działanie – aktywni seniorzy razem”