Wystawa Zwierzyniec zaprasza Grzegórzki

unnamed

Wystawa Zwierzyniec zaprasza: Grzegórzkijest kolejną z cyklu poświęconego dzielnicom będącym niegdyś osobnymi miejscowościami, a przyłączonym do Wielkiego Krakowa w 1910r.

Dzieje Grzegórzek od średniowiecza łączą się z losami Krakowa. Od 1388 r. były wsią należącą do miasta, zapleczem żywnościowym i surowcowym Krakowa. Znajdowały się tu sadzawki rybne i pola uprawne, był folwark i młyn. Z Grzegórzek sprowadzano materiały budowlane do wznoszenia m.in. zamku wawelskiego. Mieszkańcy wsi w ramach posług feudalnych zajmowali się też oczyszczaniem Krakowa. W 1910 r. Grzegórzki zostały przyłączone do miasta, a od połowy XIX wieku intensywnie rozwijał się tu przemysł. Działała m.in. Rzeźnia Miejska i Polsko–Szwajcarska Fabryka Czekolady „Suchard”, w której właściciel, Philippe Suchard, zaczął produkować słynną czekoladę „Milkę”. W latach dziewięćdziesiątych XX w. Grzegórzki utraciły specyfikę robotniczej dzielnicy Krakowa, a w miejsce dawnych zakładów przemysłowych powstały nowe osiedla i obiekty usługowo handlowe. Wystawa pokazuje, jak bardzo zmieniły się Grzegórzki na przestrzeni lat, przedstawia mieszkających tu kiedyś ludzi, ich zajęcia i codzienne sprawy.

Ekspozycja będzie prezentowana w Domu Zwierzynieckim, oddziale Muzeum Historycznego Miasta Krakowa, przy ul. Królowej Jadwigi 41, w okresie od 23 września 2016 r. do 26 lutego 2017 r. Zapraszamy!

0 replies on “Wystawa Zwierzyniec zaprasza Grzegórzki”