Artystyczna strona Superścieżki

SuperścieżkaZanim wiosną przyszłego roku na placu budowy Superścieżki – pierwszego krakowskiego projektu placemakingowego – wbite zostaną pierwsze łopaty, startują związane z Superścieżką działania artystyczne. Pierwszym z nich jest konkurs na projekt obiektu rzeźbiarskiego i artystycznej ingerencji w nawierzchnię skweru im. Mariana Eilego.

Konkurs jest częścią projektu rewitalizacyjnego, dotyczącego pasa terenów zielonych między rondami: Mogilskim i Grzegórzeckim. Obok postulowanych przez mieszkańców zmian, które wskazali w trakcie konsultacji społecznych: zwiększenia dostępności terenu, udrożnienia ciągów komunikacyjnych czy ujednolicenia małej architektury, na terenie Superścieżki znajdą się symboliczne odniesienia do dziedzictwa kulturowego Krakowa.

– Sztuka w przestrzeni publicznej ożywia ją i pozwala zachować pamięć o historii miasta – przekonuje Maciej Hankus, wiceprzewodniczący Rady Dzielnicy II, która objęła patronatem konkurs na rzeźbę na obszarze Superścieżki. – Wierzymy, że do imponującego projektu skweru uda się dodać odrobinę spuścizny literackiej Krakowa, czyniąc to miejsce nie tylko atrakcyjnym dla mieszkańców i użytkowników, ale także ciekawym pod względem wizualnym i edukacyjnym. Konkursowa bryła ma bowiem stać się przyczynkiem do ustalenia klucza dla rozwoju całego obszaru Grzegórzek – dodaje Maciej Hankus.

Konkurs realizowany jest przy współpracy Zarządu Zieleni Miejskiej, Fundacji Aktywnych Obywateli im. Józefa Dietla oraz firmy Skanska – budującej sąsiadujący ze skwerem Eilego biurowiec Axis. Sam projekt Superścieżki poprzedził cykl warsztatów dla mieszkańców Krakowa, podczas których – pod okiem doświadczonych architektów – mogli zaprojektować program funkcjonalny całego obszaru między rondami.

– W trakcie konsultacji społecznych na hasło przewodnie całego projektu wybrano motyw „słowa”, który będzie implementowany na całym terenie Superścieżki – wyjaśnia Dawid Hajok z Fundacji Aktywnych Obywateli, koordynującej działania wokół projektu. – Przyjęliśmy, że przedmiot konkursu będzie nawiązywał do patrona miejsca, Mariana Eilego, i tworzonego przez niego „Przekroju”, który w trakcie swojej złotej ery z lat 1945-69 był wiodącym i opiniotwórczym tygodnikiem społeczno-kulturalnym – dodaje przedstawiciel Fundacji.

Odwołanie do spuścizny „Przekroju” to także możliwość wspomnienia jego wybitnych autorów: Jarosława Iwaszkiewicza, Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego, Stanisława Lema czy Jana Sztaudyngera. – Należy przy tym pamiętać, że redakcja „Przekroju” to nie tylko kopalnia referencji literackich – zauważa Artur Wabik, dyrektor artystyczny konkursu. – To także inspiracje plastyczne, jak choćby ilustracje Daniela Mroza, Zbigniewa Lengrena (kto nie pamięta Profesora Filutka?), Jerzego Skarżyńskiego czy Sławomira Mrożka – wymienia krakowski artysta.
Projekty zgłoszone na konkurs muszą uwzględniać uwarunkowania przestrzenne, wynikające z koncepcji projektowej przygotowanej przez organizatora. Obiekt rzeźbiarski oraz ingerencje artystyczne w nawierzchnię, zrealizowane na podstawie wyłonionego w konkursie projektu, będą posadowione w bezpośrednim otoczeniu drzew i zieleni parkowej.

– Nie chcemy szczegółowo opisywać konwencji plastycznej projektu, ponieważ takie decyzje leżą w kompetencji projektantów – opowiada Artur Wabik. – Zależy nam jednak, aby obiekt rzeźbiarski oraz ingerencje artystyczne w nawierzchnię dobrze korespondowały ze sobą i z otoczeniem. Wyłonione w konkursie rozwiązania mają dać impuls do „rozlewania się” sztuki po całym terenie Superścieżki w kolejnych etapach realizacyjnych projektu – zauważa Wabik. I dodaje: – Pozostawiamy uczestnikom dowolność w zakresie surowców, jednakże sygnalizujemy, że elementami składowymi kompozycji mogą być nie tylko drewno, stal czy beton, ale także np. światło, dźwięk lub strumień danych.

Aplikacje konkursowe będzie można składać od 10 października do końca roku na stronie internetowej, poświęconej konkursowi: www.supersciezka.pl/konkurs. W jury konkursu zasiądą: Artur Wabik (Dyrektor Artystyczny), Tomasz Pindel (tłumacz i krytyk literacki), Szymon Kloska (dziennikarz, recenzent, bibliofil), Agnieszka Wolny-Hamkało (poetka, publicystka), Aleksander Janicki (artysta multimedialny), Małgorzata Tujko (architekt krajobrazu, autorka koncepcji projektu Superścieżki), Anna Veronika Themerson (architekt, Skanska) oraz Katarzyna Rais-Kałużna (Miejski Architekt Krajobrazu, ZZM) i Maciej Hankus (wiceprzewodniczący Rady Dzielnicy II Grzegórzki). Zwycięski projekt zostanie ogłoszony do końca stycznia 2017, zaś jego realizacja zbiegnie się z zakończeniem rewitalizacji skweru im. Mariana Eilego (pierwsza połowa 2017 roku).

Osoby zainteresowane wzięciem udziału w konkursie mogą zadawać pytania do dnia 31.10.2016 roku poprzez wysłanie maila na adres supersciezka@aktywniobywatele.pl. Odpowiedzi na wszystkie zadane pytania zostaną opublikowane na stronie konkursu www.supersciezka.pl/konkurs do dnia 15.11.2016.

0 replies on “Artystyczna strona Superścieżki”