Na weekend „Sacrum po góralsku”

Fundacja Promocji Kultury i Sztuki ARS PRO ARTE, bazylika Grobu Bożego w Miechowie i bazylika Jezuitów w Krakowie i zapraszają  na niezwykłe koncerty zatytułowane „Sacrum po góralsku”. Zapowiada się prawdziwie intrygujący muzyczny weekend. Pierwszy z koncertów odbędzie się w sobotę 22 października br. o godz. 19:00 w bazylice Grobu Bożego w Miechowie (ul. Warszawska 1) , kolejny zaś dzień później, w niedzielę 23 października również o godzinie 19:00 w krakowskiej bazylice Jezuitów przy ul Kopernika 26. Podczas obydwu wieczorów zabrzmi muzyka organowa, góralska oraz słowo filozoficzno-literackie autorstwa ks. prof. Józefa Tischnera. Całość stworzy wielobarwny spektakl, pełen dynamiki i różnorodności form artystycznych.

Doborowe będzie grono artystów kreujących te niecodzienne wydarzenia. Fragmenty Tischnerowskiej „Filozofii po góralsku” zaprezentuje znakomity aktor teatralny i filmowy Piotr Cyrwus. Na organach grał będzie wirtuoz Marek Stefański, a całości dopełni Kapela Góralska Jaśka Kubika z Krościenka nad Dunajcem.

Koncerty będą poświęcone pamięci urodzonego przed stu laty, a zmarłego trzydzieści pięć lat temu Władysława Radwana, który przez czterdzieści lat był organistą w bazylice Jezuitów w Krakowie. Był postacią wielce zasłużoną dla krakowskiej i małopolskiej muzyki kościelnej. Nie tylko grał na organach, uświetniając nabożeństwa odbywające się w monumentalnej świątyni przy ulicy Kopernika, ale także komponował i opracowywał muzykę sakralna, która na stałe weszła do kanonu tej sztuki. Spod jego ręki wyszło liczne grono organistów dbających o poziom muzyki w krakowskich kościołach. Muzyce poświęcił do końca swoje życie, a śmierć zastała go niespodziewanie nie gdzie indziej, jak przy organach u krakowskich Jezuitów.

W tym roku swój mały jubileusz pięciolecia założenia obchodzi krakowska Fundacja Promocji Kultury i Sztuki ARS PRO ARTE – laureatka nagrody Marszałka Województwa Małopolskiego „Kryształy soli” dla najlepszych organizacji pozarządowych w Małopolsce – organizator wielu wydarzeń związanych z muzyka organową głównie w Małopolsce, na Podkarpaciu, ale też w innych częściach kraju i zagranicą. Podkarpacki festiwal Organowy, Letni Festiwal Pieniny-Kultura-Sacrum oraz koncerty w krakowskiej bazylice Jezuitów to regularne, najbardziej transparentne wydarzenia kreowane przez Fundację. Wśród autorskich projektów Fundacji unikatowym i jednym z najbardziej reprezentatywnych jest właśnie „Sacrum po góralsku”. Pomysł połączenia ludowej sztuki góralskiej z muzyka organową oraz z jedynymi w swoim rodzaju tekstami jednego z najwybitniejszych polskich filozofów XX wieku ks. prof. Józefa Tischnera zrodził się w Krościenku nad Dunajcem przy okazji Letniego Festiwalu Pieniny-Kultura-Sacrum. Początkowo narratorem koncertu był nieodżałowanej pamięci Mistrz Jerzy Trela, który przekazał następnie swoją rolę w ręce, a właściwie w usta znamienitego i jak najbardziej autentycznego w tej roli swojego wychowanka Piotra Cyrwusa, pochodzącego z górskiego Waksmunda.

Wstęp na koncerty jest wolny, serdecznie zapraszamy!

Partnerem Organizatora jest Fundacja PZU, Dzielnica II Grzegórzki oraz MDK przy ul. Grunwaldzkiej w Krakowie. Patronat medialny nad wydarzeniami objęli: Radio Kraków, Dziennik Polski, Muzyczny Kraków, Wieści Miechowskie oraz portal przesłuchania.com.

0 replies on “Na weekend „Sacrum po góralsku””