Katolicki Dom Kultury ma już 15 lat

Jubileusz 15- lecia KDK to okazja do wspólnego świętowania dla uczestników zajęć, ich rodzin, obecnych i byłych pracowników, współpracowników, sponsorów oraz wszystkich sympatyków naszego domu kultury.

Ważnym punktem programu SDK będzie  Msza Św., która odprawiona zostanie w kościele Św. Kazimierza 18 maja o godz. 11.00 z udziałem zarówno młodszych oraz starszych uczestników zajęć KDK. Po Mszy Św. zapraszamy wszystkie dzieci do auli KDK na koncert zespołu Tęczowa Muzyka.   W kolejnych majowych dniach będzie można uczestniczyć w wielu ciekawych imprezach. Obejrzeć wystawę ikon pisanych, którą poprzedzi wykład o technikach tworzenia tych wyjątkowych dzieł. W programie imprez znajdą się także: koncerty jubileuszowe oraz  koncerty edukacyjne dla dzieci, konkurs plastyczny, przedstawienie teatrzyku KDK oraz dwudniowa wycieczka do Krasiczyna – miejsca urodzin i siedziby rodu Patrona KDK –  ks. kard. A. S. Sapiehy.

Natomiast lato powitamy hucznie Festynem Rodzinnym, na którym na dzieci czekać będzie wiele konkursów, zabaw plastycznych, konkurencji sportowych, liczne atrakcje i niespodzianki. A na scenie zaprezentują się  zespoły taneczne i muzyczne KDK.

Zapraszamy wszystkich, którzy zechcieliby świętować z nami ten miły jubileusz do odwiedzania naszej placówki podczas SDK na przełomie maja i czerwca.

Dzisiaj chcemy podzielić się naszą radością, że mamy tak wielu Uczestników, Sympatyków, Dobroczyńców, a ich grono nieustannie się powiększa.

Dziękujemy za wspólne 15 lat!

Z naszej historii:

Ten wyjątkowy ośrodek powstał i rozkwita dzięki wielu ludziom, których zjednoczyły wspólne cele i pasja wspierania rozwoju ludzi w poszanowaniu wartości chrześcijańskich.

Powstały z inicjatywy arcybiskupa Sapiehy* dom parafialny na Grzegórzkach, pełniący funkcję ośrodka duszpastersko  – oświatowego dla społeczności Grzegórzek. Od czasu okupacji aż po rok 1988 znajdował się w dyspozycji władz świeckich , zmieniając kilkakrotnie gospodarza i przeznaczenie. Po latach starań parafia odzyskała ten budynek w 1988r. w stanie ruiny. Pierwotnie miał on pełnić role domu katechetycznego, ale gdy nauczanie religii powróciło do szkół, zdecydowano zrealizować ideę fundatora budynku ks. kard. Sapiehy, tzn. przywrócić mu funkcję ośrodka katolickiej kultury.

We wrześniu 1999 roku w budynku domu parafialnego powstał dom kultury, który w maju 2004r. przyjął nazwę Katolickiego Domu Kultury im. ks. kard. Adama Stefana Sapiehy.

Nasza placówka współpracuje z innymi placówkami oświatowymi: przedszkolami, szkołami, domami kultury oraz instytucjami samorządowymi. Uczestnikami naszych zajęć są nie tylko mieszkańcy Dzielnicy II. Chętnie z naszej oferty korzystają także osoby przyjeżdżające z innych dzielnic i z okolic Krakowa.

*Sapieha Adam Stefan (1867 – 1951) – kardynał, od 1912 biskup krakowski , od 1925 metropolita , od 1946  kardynał i pełnomocnik Watykanu do spraw  województw kościoła południowej Polski; podczas okupacji hitlerowskiej związany z konspiracją i walką podziemia.

0 replies on “Katolicki Dom Kultury ma już 15 lat”